whatsapp

Connect on Whatsapp : +1 206 673 2541, Uninterrupted Access 24x7, 100% Confidential. Connect Now

Accounting | Accounting homework help

Craft Corporation produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $90,560 using absorption costing and $80,900 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $6 per unit. There were no beginning inventories. If 28,500 units were produced last year, then sales last year were:

a. 18,840 units

b. 26,890 units

c. 30,110 units

d. 38,160 units

Rubble Company must decide whether to make or buy some of its components. The costs of producing 67,300 switches for its generators are as follows.

Direct materials$29,060Variable overhead$45,120
Direct labor$46,734Fixed overhead$79,640

Instead of making the switches at an average cost of $2.98 ($200,554 – 67,300), the company has an opportunity to buy the switches at $2.69 per unit. If the company purchases the switches, all the variable costs and one-fourth of the fixed costs will be eliminated.

Prepare an incremental analysis.

 

Solution:

Looking for help with your homework?
Grab a 30% Discount and Get your paper done!

30% OFF
Turnitin Report
Formatting
Title Page
Citation
Place an Order

Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -